7th+8th Grade Mathematics, November
7th grade: Which of the above lines doesn’t belong? This is one of the main ideas in the 7th grade that we have been studying. We first looked at a problem about the jogging hare, a fable I’m sure you have heard about. Students investigated the situation to figure out how fast the Hare was going, where he started, and when he passes certain landmarks. With all of this information, students then wrote a one page story about this situation. Taking what they have learned from doing the math and applying it to a real life situation. We will continue to investigate situations like this for the next few weeks. If you would like more information about that else we will be doing this unit, please check schoolloop.
8th Grade: 8th graders have been continuing their investigation into Systems of Equations that started last year. Students learn to solve problems like the following: “A baseball and a bat together cost $11.00. The bat costs $10.00 more than the baseball . How much does the baseball cost? How much does the bat cost?” Students just started their investigation into Systems of Inequalities by exploring this situation: “Fishing Adventures rents small fishing boats to tourists for day-long fishing trips. Each boat can hold at most eight people. Additionally, each boat can only carry 1200 pounds of people and gear for safety reasons. Assume on average an adult weighs 150 pounds and a child weighs 75 pounds. Also assume each group will require 200 pounds of gear plus 10 pounds of gear per person.” After students investigate this situation, we will formalize what they actually did to solve this problem. We will continue to investigate situations like this for the next few weeks. If you would like more information about that else we will be doing this unit, please check schoolloop.
You must be logged in to post a comment.